wtorek, 2 marca 2021

Muzyka kompozytorów Młodej Polski

 

Władysław Podkowiński - Dzieci w ogrodzie

W latach 1890-1918 w literaturze i sztuce trwał okres zwany Młodą Polską. W muzyce reprezentowali go, m.in.: Karol Szymanowski, Mieczysław Kartowicz, a także Ignacy Jan Paderewski.


Karol Szymanowski

Karol Szymanowski (1882-1.937) był związany z artystami Młodej Polski, koncertował i popularyzował polską muzykę w Europie i na innych kontynentach. Jego nowatorskie dzieła spotkały się początkowo z niezrozumieniem, jednak z czasem zyskały sobie coraz więcej zwolenników i uczyniły go jednym z czołowych muzyków awangardowych. W twórczości Szymanowskiego można wyodrębnić trzy okresy:

• romantyczny, w którym kompozytor pozostawał pod wpływem muzyki Fryderyka Chopina, Aleksandra Skriabina i kompozytorów niemieckich późnego romantyzmu,

• poszukiwań nowego tworzywa muzycznego, zainteresowania kulturą śródziemnomorską, kulturą Wschodu oraz muzyką francuskiego impresjonizmu,

• narodowy, w którym powstawały utwory inspirowane folklorem góralskim i muzyką ludową.

Dorobek artystyczny Karola Szymanowskiego odgrywa bardzo ważną rolę w polskiej kulturze muzycznej XX wieku. Jego awangardowe dzieła wytyczyły drogę polskiej muzyce i nowym pokoleniom artystów. Wśród wielu utworów kompozytora na szczególną uwagę zasługują: opery (Hagith, Król Roger), symfonie, balety (Harnasie, Mandragora), kwartety smyczkowe i koncerty smyczkowe, Stabat Mater na głosy solowe (sopran, alt, baryton), chór mieszany i orkiestrę, 20 Mazurków na fortepian, utwory skrzypcowe i fortepianowe, pieśni (cykle pieśni na głos solo, Pieśni kurpiowskie na chór a cappella), cykle instrumentalnych utworów programowych (Metopy, Mity, Maski).

Karol Szymanowski - Źródło Aretuzy



Willa Atma - dom Szymanowskiego





Ignacy Jan Paderewski


Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) był wielkim polskim pianistą i kompozytorem. Koncertował w wielu krajach Europy, obu Ameryk i Australii, zdobywając sławę oraz uznanie publiczności i krytyków. Do jego najznakomitszych dzieł zalicza się m.in.: Koncert fortepianowy a-moll, Fantaję polską na fortepian i orkiestrę, Krakowiaka fantastycznego z Humoresek koncertowych, operę Manru, pieśni do słów Adama Mickiewicza i Adama Asnyka. Paderewski z pobudek patriotycznych podjął działalność polityczną i społeczną.







Mieczysław Karłowicz


Mieczysław Karłowicz (1876-1909) odegrał znaczącą rolę w muzyce symfonicznej przełomu XIX i XX wieku. W historii muzyki wpisał się przede wszystkim jako twórca wspaniałych poematów symfonicznych (Powracające fale, Odwieczne pieśni, Rapsodia litewska, Smutna opowieść i inne), które są muzycznym odzwierciedleniem wewnętrznych przeżyć artysty, jego przemyśleń i rozterek. Karłowicz komponował też pieśni do tekstów znanych poetów, np.: Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Marii Konopnickiej, Adama Asnyka. Jego Koncert skrzypcowy A-dur stanowi pomost między wirtuozowskimi koncertami Henryka Wieniawskiego a nowatorskimi koncertami Szymanowskiego i do dziś wykonywany jest przez wybitnych skrzypków polskich. Mieczysław Kartowicz zmarł tragicznie w górach w wieku 33 lat.

Mieczysław Karłowicz - Serenada na smyczki


Stanisław Ignacy Witkiewicz - Wiosna w górach



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz