poniedziałek, 25 stycznia 2021

Zaproszenie do tańca

 


Historia tańca towarzyskiego sięga XVI wieku — wtedy zaczęto opisywać kroki i figury tańców włoskich, np. pawany, volty, galiardy. Moda na taniec nie przemija, a na światowych parkietach królują coraz to inne tańce. W określaniu techniki i wzorów tańców specjalizują się liczne szkoły, które kształcą adeptów sztuki tanecznej. Tancerze zawodowi oraz amatorzy mogą skonfrontować swoje umiejętności na turniejach tańca towarzyskiego w najbardziej popularnych kategoriach tańców standardowych: walc angielski, tango argentyńskie, quick-step [czyt. klik step], slow fox [czyt. sloł foks], walc wiedeński i latynoamerykańskich: rumba, samba, cza-cza, passo doble, jive [czyt. dżajw].


Przyjrzyj się poniższym reprodukcjom i powiedz, jakie cechy tańca ukazali artyści w swoich wizjach plastycznych.






Tango najprawdopodobniej wywodzi się z muzyki afrokubańskiej. Do Argentyny taniec przywędrował wraz z ludnością przesiedloną z Kuby i Haiti. W XX wieku tango stało się dla Argentyńczyków tańcem kultowym, łączącym elementy kubańskiej habanery i urugwajskiej milongi. Tańczono go na ulicach, w tawernach, restauracjach i na scenach teatrów. W Europie tango pojawiło się około 1910 roku, ale zostało chłodno przyjęte. Postrzegano je jako zbyt wyzwolone i wręcz nieprzyzwoite. Jednak w kręgach artystycznych taniec ten szybko zyskał popularność i stał się inspiracją dla poetów, malarzy i pisarzy. Od czasu konkursu tanecznego zorganizowanego w Nicei w 1912 roku popularność tanga stale rosła. Wykształca się wzór tańca: metrum 4, tempo 48 taktów na minutę oraz podstawowa sekwencja kroków oparta na schemacie: wolny — szybki — szybki — wolny.


Tango


Passo doble jest współczesnym tańcem pochodzenia hiszpańskiego utrzymanym w metrum parzystym i szybkim tempie. Ten widowiskowy, pełen dynamiki taniec oddaje atmosferę walki torreadora z bykiem. W „tanecznej korridzie" rolę torreadora przyjmuje tancerz, który trzyma w ramionach partnerkę utożsamiającą się z czerwonym suknem — capa [czyt. kapa]. W pierwszej części: marszowy rytm wprowadza tancerzy na scenę, natomiast w drugiej: para krąży wokół wyimaginowanego byka, podkreślając gestami, mimiką i pozami tanecznymi drażnienie zwierzęcia i walkę z nim.






Fokstrot (z angielskiego fox—trot, czyli „lisi krok") to taniec o parzystym metrum, szybkim tempie i synkopowanym rytmie. Narodził się w Stanach Zjednoczonych przed I wojną światową, do Europy dotarł w 1918 roku. Taniec ma radosny charakter, jest pełen wdzięku i gracji. Nie należy jednak do łatwych tańców standardowych, dlatego nazywany jest „najtrudniejszym spacerem świata" lub „tańcem prawdy", ponieważ po znajomości tego tańca często ocenia się poziom techniki tanecznej. Kroki fokstrota tańczy się płynnie, pary są w ciągłym ruchu i nie stosują zbędnych zatrzymań. Taniec posiada określone reguły: kroki wolne i szybkie wykonywane są po linii prostej lub w obrocie w prawo, kroki boczne w sekwencji: wolno — wolno — szybko —szybko. Fokstrot może występować również w połączeniu z innymi tańcami, np. polka—fox, rumba—fox.




Salsa należy do grupy tańców latynoamerykańskich, ma karaibskie korzenie i rozwijała się m.in. na Kubie. Taniec ten opiera się na afrokubańskich i karaibskich rytmach. W Ameryce Północnej i wielu państwach europejskich salsę rozpowszechniali latynoscy artyści — emigranci grający żywiołową, pełną ekspresji muzykę. Salsa w odróżnieniu od innych tańców wykonywana jest niemal w miejscu, cechują ją zmysłowość i spontaniczność ruchu. Moda na salsę jest coraz większa, w różnych miastach Europy odbywają się festiwale tego tańca. W 2002 roku odbył się pierwszy w Polsce Carnaval de Salsa, powstała również polska orkiestra salsowa — Salsa Tropical.


Zagadka: Co mówi szczerbaty tancerz po wyjściu z restauracji?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz